İşitme Cihazı Fiyatları Neye Göre Değişir?

20.02.2022
1.416
İşitme Cihazı Fiyatları Neye Göre Değişir?

İŞİTME CİHAZI FİYATLARI NEYE GÖRE DEĞİŞİYOR?

İşitme cihazı fiyatları ülkemizde genel olarak 5000 TL ile 50000 TL arasında değişmektedir. İşitme cihazı fiyatı sahip olduğu teknoloji, kablosuz bağlantı özellikleri, şarjlı, pilli opsiyonlarına göre değişmektedir.Kliniğimizde işitme cihazı fiyatına ayar dahildir. İşitme cihazının kalitesinden sonra en önemli kısım size en uygun ayarın yapılabilmesidir. Bu noktada işitme uzmanımız işitme gelişim yolculuğunda her zaman yanınızda olacaktır.

Yeni işitme cihazlarında ve her 5 yılda bir yenileme ihtiyacı olursa devletin SGK desteği bulunmaktadır. İşitme kaybı sizi veya sevdiğiniz kişinin sağlığını önemli oranda etkiler, yaşam kalitesi düşer bu sebeple işitme cihazının fiyatı her zaman değerdir. Cihazı deneyerek farkı görebilmeniz için sizleri şubemize bekliyoruz.

İşitme cihazlarının fiyatları kullanıcının işitme kaybının seviyesine, talep ettiği teknik ve estetik özelliklere göre değişmektedir.
Yüksek seviye işitme kaybına sahip olan bir kişi ile düşük seviye işitme kaybına sahip bir kişi aynı cihazı kullanamayacağından ve yine bu kişilerin, yaş, iş, çevresel koşullar gibi faktörlere göre beklentileri değişeceği için işitme cihazı fiyatları da değişmektedir.

İşitme cihazları diğer medikal sağlık ürünlerine göre daha sık ve uzun süre kullanıldığı için ürünün kalitesi ve dayanıklılığı kullanıcıların hayat kalitesini arttırmada büyük bir rol oynar. Bu sebeple lider markalarda fiyat daha yüksektir.

İşitme cihazları günümüzde mikro işlemciler sayesinde kullanıcılara iyi bir işitme deneyimi sunar ve kablosuz bağlantı olanakları ile işitme kayıplı kişilerin yaşam standardını daha iyi bir hale getirmektedir. Günümüzün Bluetooth® özellikli işitme cihazları mini yapay zekaya sahip bilgisayarlar olarak adlandırılabilir.. Küçük fakat güçlü cihazlar üretmek için arge yatırımlarının yanısıra ileri seviyede odyoloji bilgisi ve anatomi bilgisi gerekir.

Üst düzey mühendisler bu bilimsel araştırmaları yapar ve tasarımcılarla işbirliği yaparak üstün ses kalitesi veren, bireylerin estetik beklentilerini ve farklı ihtiyaçlarını karşılayan cihazların üretilmesini sağlarlar. Malesef günümüzde arge yatırım ve çalışmalarının çoğunu işitme cihazı üreticileri yapmaktadır tüm bunlar, işitme cihazlarının fiyatlarını belirlemektedir.

İşitme cihazları artık bir tek duyma fonksiyonu olarak değil, Bluetooth’lu elektronik cihazlarla kablosuz bağlanabilme, tinnitus (çınlama) support(destek) gibi özellikleri yardımıyla daha işlevsel halldedirler.

Tüm bu etkenler  işitme cihazı fiyatları neye göre değişiyor sorusunu büyük oranda yanıtlamaktadır. Bir de işitme kayıplı kişilerin, en çok yönelttiği yanlış bilinen soruları cevaplayalım:

  • İşitme cihazı fiyatları boyuta(estetik) gore farklılık gösterir mi?

İşitme cihazılarının boyutu farklılık göstermez. Daha estetik, daha az estetik gibi ayrımlar yoktur. Genel olarak hepsi en estetik ve küçük olarak tasarlanır.

İşitme cihazı fiyatları kulak içi veya kulak arkasına göre değişiklık gösterir mi?

Cihaz modeli önemli faktördür, fakat ister cihazın kulak içi olması, ister kulak arkası olması cihaz fiyatında değişiklık göstermeyecektir.

Tüm bunlara ek işitme cihazı fiyatları neye bakılırsa değişiyor denildiğinde aşağıdaki bazı başlıklar da bilgi verebilir.

1.İşitme kaybı türü, konuşmayı anlama yeteneği, işitme kaybı derecesi ve kişisel gereksinimlere göre;

İşitme cihazı almak için öncelikle  bir işitme merkezinde işitme uzmanı veya KBB hekimine görünüp, işitme testleri(odyometri) yapılmış olması ve işitme cihazı dışında tedavi edilebilecek durumların olup olmadığının değerlendirilmesi gerekmektedir. KBB tarafınca işitme cihazı önerildikten sonrasında işitme cihazı için bir işitme merkezine gidilmelidir. İşitme cihazı ile ilgili gereksinimleri, kişinin işitme testine göre bir işitme uzmanı tarafından yorumlanır.

İşitme kaybı derecesine, konuşmayı anlama becerisine, kişinin kulak yapısına, kişinin kişisel dinleme gereksinimlerine ve kullanım becerilerine göre uygun işitme cihazı modeli tavsiye edilecektir. Kullanıcının verdiği bilgiler doğrultusunda yaşam tarzına ve işitsel ihtiyaçlarına en uygun işitme cihazı seçimi yapılır. İşitme kaybı derecesi, anlama becerisi ve kişisel kullanım gereksinimlerine en uygun cihazın belirlenmesi, işitme cihazı fiyatını etkileyen en önemli faktörlerdir.

2.İşitme Cihazı Fiyatları Teknik Özelliklere Göre Değişir mi?

İşitme cihazı fiyatları, kişinin işitme kaybı, konuşmayı anlama becerisi, kişinin içinde bulunduğu çevresel koşullar ve kullanıcının seçeceği kullanım kolaylıklarını karşılayan teknik özelliklerine göre değişiklik gösterir. İşitme cihazlarının yüksek çözünürlükte, kapasitede ve hızda çevre seslerinin analiz edebilmesi gibi sahip olduğu teknolojik platform özellikleri işitme cihazı fiyatını etkiler.

Bunun haricinde işitme cihazının kanal bant genişliği seviyesi, konuşma ve gürültü seslerini birbirinden ayırt edebilmesi, konuşma ve gürültü arasındaki oranı hızlı ve kişiye özel olarak değerlendirebilmesi, bu sesleri dengeleyebilmesi, ses kaynaklarının yönünü kişiye naturel hali ile sunabilmesi ve buna benzer biçimde teknik özellikler işitme cihazı fiyatını etkilemektedir.

Bunların tutarlı bir şekilde sağlanması da kullanıcıya her ortamda daha konforlu, basit ve anlaşılır dinleme olanakları sunar. Üst düzey işitme cihazı, ister klasik müziğin geniş tonları, isterse gülmek ve ses tonuyla mesaj vermek gibi insan ilişkileri olsun, mümkün olan en doğal sesi vermek için tasarlanmaktadır. Merkezimizde yer alan dünya lideri Phonak işitme cihazları hakkında daha fazla bilgi edinin. işitme cihazı fiyatları

Çınlaması olan hastalarda ise kombine cihazlar (işitme cihazı + tinnitus rahatlatıcı ses kaynakları olan cihazlar) bu konuda çözümler sunmaktadır ve bu özeliğin olması da yine fiyatı etkileyebilecek faktörlerden biridir. Kişisel kullanım ihtiyaçları açısından ise işitme cihazının kendi içinde Bluetooth bağlantısı olması işitme cihazı ile birlikte öteki akıllı cihazlara kablosuz bağlanabilme özelliği son derece konforlu bir kullanım sağlar.

İşitme cihazlarınızı istediğiniz zaman telefon konuşmaları veya müzik dinlemek, video izlemek için kablosuz stereo kulaklıklara dönüştürebilirsiniz.Son olarak günümüzde şarj edilebilir işitme cihazları da artık sunulmaktadır ve bu özellikli cihazlar şarj ünitesi fiyatı ve teknolojik alt yapısı ile pilli cihazlara göre daha yüksek fiyattadır.Böylelikle işitme cihazı fiyatları bireyin isteğine,yaşam tarzına, işitme kaybına, konuşmayı anlama yeteneğine, işitme cihazının teknolojik özelliklerine ve kişisel gereksinimlerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

 

3.İşitme cihazı sonrası alacağınız hizmete göre;

İşitme cihazı fiyatına işitme cihazının kendisinden fazlası da dahildir. İşitme cihazı fiyatından tasarruf yapmak için uygun fiyatlı veya markasız bir cihaz satın almayı düşünebilirsiniz. Lütfen öncesinde tüm yukarıda saydığımız faktörleri göz önünde bulundurun. Uygun fiyatlı işitme cihazları daha iyi değildir, önemli olan kalitedir. Daha da önemli olan, tam işitme potansiyelinize kavuşmanızı sağlayan ve memnuniyetinizi etkileyecek fatör isealdığınız yerin yetkili bir merkez, referanslı ve güvenilir bir yer olmasıdır.

İşitme cihazınızı aldıktan sonra işitme ihtiyacınıza en uygun bir şekilde cihazının ayarlanması gerekir ki buradaki memnuniyet işitme uzmanının tecrübesi ile doğru orantılıdır. Merkezimizde yer alan Phonak işitme cihazlarının çoğunda uzaktan ayar imkanı da sunulmaktadır. Böylece siz, sevdiğiniz veya çocuğunuz için de ihtiyaç duyduğunuzdan anda işitme uzmanı ile online görüşerek ayar yapmak mümkündür. İşitme cihazı fiyatına bunlar da dahildir.

Daha iyi işitmenin size kazandıracakları göz önünde bulundurulduğunda iyi işitme, işitme cihazı fiyatına kesinlikle değerdir. İşitme cihazı akıllı yatırımdır, çünkü siz buna değersiniz. Size en uygun işitme cihazı hakkında bilgi almak,cihazları deneyerek daha iyi işitebilme farkını görmek için sizleri kliniğimize bekliyoruz. 

Daha fazla bilgi için randevu alın.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.