İşitme Kaybı Tedavisi

Anasayfa » İşitme Kaybı Tedavisi

İşitme Kaybı Tedavisi

İşitme kaybının tedavisi kaybın tipine ve nedenine bağlıdır. İletken işitme kaybı genellikle ilaç veya cerrahi ile iyileştirilebilir. Öte yandan, sensörinöral işitme kaybı işitme cihazları veya işitme kaybı özellikle çok ileri derecedeyse implantlar yoluyla desteklenecektir.Karma (mikst) tip işitme kaybında ise hem iletim tip işitme kaybı hem de sensörinoöral işitme kaybının kişiye uygun kombinasyonu ile tedavi edilir.

Sizin, yakınınızın veya çocuğunuzun işitme kaybı yaşadığını düşünüyorsanız, Klinik İşitme Merkezi uzmanlarından destek alabilirsiniz. İşitme kaybının tedavisinde işitme kaybı türüne göre bir odyolog veya odyometrist ve kbb hekimi beraber çalışır.

Sizin, çocuğunuz veya sevdiğiniz kişi için işitme kaybının tedavisindeki başarı erken teşhise bağlıdır. Bilinenin aksine işitme mekanik değil bilişsel bir sistemdir. Kulaklarımız ile sesleri alır ancak beyinlerimiz ile anlamdırırız.Duymak ve özellikle konuşulanları anlamak, işitme kaybı ilerledikçe azalır ve geç başlanan bir tedavi ile sadece mevcut potansiyel korunabilir, kaybedilen geri getirilemez.

İşitme kaybı tedavi yöntemlerinden en yaygın olanı işitme cihazı teknolojisi ile işitmenin desteklenmesidir.İşitme cihazları, kaybınız olan frekansları bulunduğunuz çevreye göre sürekli tarayarak daha kolay duyacağınız şekilde ileten yapay zekaya sahip kulağınıza takılan küçük ve neredeyse görünmez cihazlardır. İşitme cihazı teknolojisi işitmenizi destekler, işitme uzmanınız ise tam işitme potansiyelinize ulaşmanızı sağlayacak şekilde bu yolculukta size eşlik eder. İşitme cihazları işitme kaybını tümü ile iyileştirmez ancak mevcut potansiyelinizi korumanızı ve en rahat şekilde duyabilmenizi sağlar. Yeni kullanıcılar için işitme cihazına alışmak birkaç hafta tam verim alınması ise birkaç ay sürer. Alışma süresinin tamamlanması ile duymadığınız sesleri duymaya başlamanız  ile sohbet keyifli ve kendinizi hayatın içinde hissedersiniz.

İşitme kaybınızın türüne göre işitme cihazınıza ek olarak kbb hekimi tavsiyesi ile timpanostami tüpleri, koklear implant, yardımcı dinleme cihazları , konuşma- okuma eğitimi ve ilaçlar ile tedavi uygulanır.

Tam işitme potansiyelinize ulaşmak için işitme cihazlarının performansını artabilecek seçenekler de mevcuttur. Aksesuarlar ve yardımcı dinleme sistemleri TV izleme, dersi dinleme, toplantıya rahat katılma gibi bir çok günlük aktivite rahat hale gelir.Tüm bunlar ihtiyacınıza yönelik olarak bir işitme merkezinde işitme uzmanı ile beraber belirlenir.

İşitme Kaybı Tedavisinde Adımlar

İşitme kaybı tedavisinde ilk adım bir kbb hekimine muayene veya kolayca ulaşabileceğiniz bir işitme merkezinde bir işitme uzmanından destek almak ile başlar. İlk adımı attığınıza göre güzel şeylerin başlamak üzere olduğunu söyleyebiliriz. Klinik İşitme Merkezi olarak tecrübeli işitme uzmanımız ile birlikte işitme yolculuğunuzda size rehberlik etmek ve sizin için en iyi ürünün sağlandığından emin olmak için buradayız.

Sohbet edeceğiz : İşitme kaybınız ile ilgili gündelik hayatta yaşadığınız sorunları genel olarak içinde bulunduğunuz çevresel koşulları sizden dinleyeceğiz. Sonra diğer adımlara geçeceğiz

Muayene ve işitme testi: İkinci adımda kulak muayenesi ve işitme testi ile işitme durumunuzu tespit edeceğiz. Sonuçları sizinle beraber değerlendiren işitme uzmanımız işitme kaybı türünüz, derecesi, ilerleyen dönemde olası sonuçları ve çözümleri hakkında detay bilgi verecek.

İşitme cihazı kararı ve deneme; İşitme kaybı türünüze ve derecesine uygun olarak işitme cihazından fayda sağlayabiliyorsanız size en uygun cihaz hakkında işitme uzmanımız bilgiler verecektir. Hemen o anda farkı hissetmeniz için cihazı denemenize olanak sağlanacaktır.

İşitme Yolculuğunun diğer adımları hakkında bilgilendirme; İşitme cihazını almaya karar verdikten sonra reçete, SGK’dan geri ödeme alma, ayar randevuları hakkında detaylı bilgilendirilir ve süreci işitme uzmanımız ile beraber ilerletmeye başlarsınız

Bağlantı kurma; İşitme cihazı ile beraber hayata bağlanmaya başlarsınız. Sevdikleriniz ile iletişime, cep telefonunuza, Tv’ye, en sevdiğiniz konsere, herşeye yeniden bağlanır, rahat işitir ve keyif alırsınız. Mini bilgisayar olarak adlandırılan bu cihazlar sizi hayata bağlamak için tasarlanmıştır.

Klinik İşitme Merkezi 70 yılı aşkın süredir en modern işitme çözümlerini geliştirme, üretme ve dağıtma taahhüdü veren Phonak ürünlerinin yetkili satış ve uygulama merkezidir.İşitme testi yaptırmak, ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve cihazları denemek için kliniğimizi ziyaret edin.RANDEVU OLUŞTURMAK İÇİN TIKLAYIN.