Kulak Çınlaması (Tinnitus)

Anasayfa » Kulak Çınlaması (Tinnitus)

KULAK ÇINLAMASI (TINNITUS) DESTEK

Tinnitus (Kulak Çınlaması) Nedir?

En basit tabiri ile dışarıdan gelen sesin bulunmadığı durumlarda duyduğumuz ses algısıdır. Genellikle kişiler tarafından çınlama, uğultu, vızıltı, ıslık sesi olarak tarif edilir ve bu sesleri yalnızca etkilenen kişi duyar.

Nüfusun yaklaşık %15’inde tinnitus olduğu bilinmektedir.Kulak çınlaması daha çok 14-85 yaş arasında görülür.Kadınlarda daha sık görüldüğü bilinmektedir. Burada önemli nokta kulak çınlamasının bir hastalık veya işitme kaybı değil iişitme kaybına işaret eden bir belirti olarak değerlendirilmesidir. Klinik işitme merkezi uzmanları bu durumu tespit ederek çözümler hakkında bilgi verebilir.

Tinnitus (Kulak Çınlaması) Neden Olur?

-Aşırı gürültüden iç kulaktaki küçük kıl hücreleri hasar görmesi

-Kulak koruyucu kullanmadan gürültülü bir ortamda çalışmak

-Kulaklıkla yüksek seste müzik dinleme

-Ani ve yüksek gürültüye maruz kalma

-Orta kulak iltihabı gibi diğer kulak problemleri

-Stres, ilaç yan etkileri, boyun ve baş yaralanmaları

-Menopoz dönemi, hormonal rahatsızlıklar

-Tansiyon, kolestrol yükseliği

Tinnitus (Kulak Çınlaması) Tedavi Edilir mi?

Kulak çınlaması (tinnitus) şikayeti olan kişilerin yaklaşık %80’inde işitme kaybı vardır ancak farkında değillerdir. Bu sebeple aslında çoğu vaka işitme cihazlarından fayda sağlar. Bazı kişilerde beyin işitme kaybını ortadan kaldırmak için “iç ses ayarını” yükselterek normalde var olmayan seslerin kişi tarafından duyulmasına sebep olur. Bu tarz belirtiler genelde duygu durumu bozukluğu veya aşırı stresle başlamaktadır. Kulak çınlaması yaş ilerledikçe artar ve 60-69 yaş arası en yüksek seviyesine çıkar.

Kulak çınlamasının (tinnitus) çoğu vakada kesin tedavisi yoktur. Kulağın yapısal durumundan kaynaklı şikayetlerde KBB ve merkemizde işitme uzmanlarımız farklı tekniklerde, ses tedavilerinde ve işitme cihazının sağlayacağı faydalar hakkında tecrübelidir. Hayat kalitesini önemli ölçüde düşüren bu rahatsızlığın ortadan kalkmasına yardımcı olacak çözümler sunacaktır.Phonak işitme cihazlarının tamamında tinnitus desteği vardır. Bu teknolojik cihazlar yardımı ile ses terapisi alabilirsiniz. Hem işitme kaybı hem de tinnitus (kulak çınlaması) sorunları için fayda sağlar.

Sesler kulak çınlamasını ortadan kaldıramaz, ancak beynin kendi ürettiği sesler esnasında işitme cihazından gelen ses belirtileri yönetmekte faydalı olur. Dikkatle seçilmiş farklı sesleri dinlersiniz, böylece kulak çınlamanızın azaldığını veya geçici olarak ortadan kalktığını anlayabilirsiniz.Bu sayede dikkatinizi kulak çınlamasından ayrılır ve daha güzel şeylere odaklanabilirsiniz. İşitme uzmanınız ile birlikte size en etkili rahatlamayı sağlayacak ses terapisini bulabilirsiniz.

Uzmanlarımızdan bilgi alabileceğiniz alternatif tedavi seçenekleri aşağıdaki gibidir:

  • Maskeleme
  • Bilişsel davranış terapisi
  • Kulak çınlaması eğitim terapisi (TRT)
  • İlerleyen kulak çınlaması yönetim terapisi (PTM)
  • Ses jeneratörleri
  • Ses uyarımı

Stres ve kaygı kulak çınlamalarını daha da kötüleştirebilir; kulak çınlamaların artmaması için bu koşulları kontrol etmek önemlidir. Yeterli uyku, sigarayı bırakma ve bol egzersiz, genel sağlığınızda olduğu gibi ve kulak çınlaması ile savaşmak için iyidir.

Kulak Çınlaması (Tinnitus) rahatlamanın keyfini yaşayın

Tinnitus yönetiminin amacı tinnitusa daha az odaklanmanıza yardımcı olmak ve size rahatlama sağlamaktır. Phonak Tinnitus Balance özelliği işitme cihazlarının hepsinde bulunur. Tinnitusun baskılanması ve yönetimi için piyasadaki en kullanışlı işitme cihazı uygulamalarından biridir.Bu sayede, tinnitusu hafifletmek ve yönetmek mümkündür. Portföyün temel unsurları tinnitusu etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olmak için birlikte çalışır ve şunları içerir:

-Tinnitusu uzaklaştırmanızı sağlayan bir ses üretici

-Kulak içi sesler ve müzik kitaplığını kişiselleştirmenize olanak tanıyan bir akıllı telefon uygulaması

– Sesleri doğrudan işitme cihazlarınıza aktaran bir ürün.

Bu yöntemlerden biri hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız bizi arayın veya bilgilerinizi bırakın sizi arayalım.RANDEVU OLUŞTURMAK İÇİN TIKLAYIN.