SGK Desteği

Anasayfa » SGK Desteği
SGK ANLAŞMASI Klinik işitme merkezi’nin S.G.K ile anlaşması bulunmaktadır.İşitme cihazı tutarı üzerinden SGK’nın katkı payı düşülürek merkezimizden teslim edilir. İşitme cihazları için SGK ödemeleri yaşa, çalışma durumuna, kişinin kendisi veya yakını için işitme cihazı almasına göre değişiklik göstermektedir. İşitme cihazı SGK ödemesi almak için devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri veya özel üniversite hastanelerinden en az bir kulak burun boğaz hekimi tarafından imzalanmış işitme cihazı raporu almak gerekmektedir.   İşitme cihazı bedelinin kurumca karşılanması için önemli noktalar:
  • 0-18 yaş çocuklarda; tek taraflı veya bilateral işitme cihazı temini için sağlık kurulu raporlarının Kurumla sözleşmeli 3. basamak resmi sağlık kurumlarınca düzenlenmesi gerekmektedir.
  •  18 yaş üzeri hastalarda tek taraflı işitme cihazı temini için sağlık kurulu raporlarının, kurumla sözleşmeli resmi sağlık kurumlarınca düzenlenmesi gerekmektedir.
  •  Sağlık kurulu raporlarında kalıcı işitme kaybı olduğu ve İşitme eşikleri saf ses odyometri testi veya davranım odyometri testi ile belirlenmiş ise ilgili kulakta 500-1000-2000-4000 Hz frekanslarında 26 dB ve üzerinde, ABR ile belirlenmiş ise elde edilen eşiklerin 30 dB ve üzerinde olması gerekmektedir.
  •  SGK işitme cihazı için 5 yılda bir katkı ödemesi yapmaktadır.5 yıl dolduğunda tekrar rapor çıkarttırılarak yeni bir cihaz alınabilir.
  • Reçeteler artık e-reçete olarak düzenlenmekte ve doktorunuz tarafından size bir e-reçete numarası verilmektedir. E-reçete numarası ve odyometri test sonuçlarının aslını bize iletmeniz gerekmektedir.
  • Eğer her iki kulağınızda da işitme kaybı var ise; iki kulağınız için işitme cihazı ödemesi SGK tarafından yapılabilmektedir, doktorunuzdan her iki kulağınız için işitme cihazı reçete etmesin isteyebilirsiniz. 1 Haziran 2021 itibariyle çift kulak için aynı anda ödeme yapılmaya başlamıştır.
Klinik işitme merkezi olarak tüm süreçte yanınızdayız. Farklı sorularınız için bize ulaşın veya kliniğimizi ziyaret edin