Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Sesi işleme hızı Feedback baskılama İçerisinde bulunan yardımcı programlar (tinnitus vb.) Seslerin işlendiği kanal ve bant sayısı Gürültüyü baskılayabilme özellikleri Mikrofon özellikleri Teknolojik platform Bağlantı seçenekleri Pilli veya şarjlı olma özelliği

Yetişkinler için Ödeme Miktarı: 18 yaşını doldurmuş yetişkin hastalar için ödenecek SGK Katkı payı çalışma durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir.

 

ÇALIŞMA DURUMU EMEKLİ ÇALIŞAN ÖĞRENCİ

SGK ÖDEME MİKTARI(NET)
911,25 ₺ 810,00 ₺ 810,00 ₺


Çocuklar için Ödeme Miktarı: 18 yaşını doldurmamış çocuk hastalar için ödenecek SGK Katkı payı miktarı çocuğun velisinin çalışma durumuna ve çocuğun yaşına bağlı olarak değişiklik gösterir.

VELİNİN ÇALIŞMA DURUMU EMEKLİ EMEKLİ EMEKLİ
ÇOCUĞUN YAŞI 0-4 5-12 13-18
SGK ÖDEME MİKTARI(NET) 1640,25 ₺ 1458,00 ₺ 1366,87 ₺
VELİNİN ÇALIŞMA DURUMU ÇALIŞAN ÇALIŞAN ÇALIŞAN
ÇOCUĞUN YAŞI 0-4 5-12 13-18
SGK ÖDEME MİKTARI(NET) 1458,00 ₺ 1296,00 ₺ 1215,00 ₺


 

İşitme cihazları her yerde 2 yıl garantilidir. Bazı yerler ek bir bedel ile ek garantisi süresi verebilmektedir
Kulak içerisine yerleştirilen işitme cihazları, kişinin kulak ölçüsüne göre özel yapılan, tek parçadan oluşan (hoparlör, mikrofon, işlemci ve pil bir arada) cihazlardır. Kulak kanalına yerleştirilir. Kulak arkası işitme cihazları kişinin kulak ölçüsüne göre özel yapılan kulak kalıpları ya da kubbe (dome) ile kullanılan cihazlardır. miniRite cihazlarda mikrofon, işlemci ve pil kulak arkasındaki ana gövdede bulunurken, hoparlör kulak kanalında yer alır. BTE cihazlarda mikrofon, işlemci, pil, hoparlör kulak arkasındaki ana gövdede bulunur. Çevreden alınıp işlenen sesler kulak kalıbı aracılığıyla kulak yoluna verilir. Kullanıcının yaşı, yaşam tarzı, işitme kaybının seviyesi, bağlantı seçeneklerine ihtiyacı, kulak akıntısının olup olmaması, kulak kanalının yapısı, estetik tercihler ve el becerisi işitme cihazı modeli seçiminde kullanıcı ile beraber değerlendirilir.
Bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Tersi olarak söz konusu bir kişide işitme kaybı var ise ve cihaz kullanmıyor ise duyma ve anlamayı sağlayan beynimiz uyarılmadığı ve sese maruz kalmadığı zaman zayıflar, tembelleşir ve sesleri anlamlandırma yetisini kaybeder. Bu da bir zaman sonra konuşmaları duymak ama anlayamamak gibi durumlara sebep olur, konuşmalar mırıldanma olarak gelir. Bunu önlemek için tüm sesleri duymaya devam etmemiz gerekir.
İşitme cihazını mutlaka kullanmanız önerilir.Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi işitme cihazı uygulamasında da erken tanı ve müdahale hayati değer taşımaktadır. Var olan işitme kaybınızın derecesi az bile olsa, duymanız gereken sesleri tam olarak duymamanız, gürültüde ve kalabalık ortamlarda yapılan konuşmaları anlamamanıza/ kaçırmanıza neden olabilir. Zihinsel efor sebebi ile yorgunluk ve stres hissedersiniz.Tam olarak duyulmayan sesler beyin tarafından algılanmadığı için zamanla bu sesleri unutmaya başlarsınız. İleriki zamanlarda cihaz kullanılması durumunda bile unutulan seslerin ve anlama yeteneğinin yerine konması çok zordur. Bu sebeple, işitme kaybınız varsa en erken zamanda işitme cihazı kullanarak bu kaybın önüne geçilmeli ve tam işitme potansiyelinizi korumaya devam etmelisiniz.
İşitme cihazları mevcut işitme kaybınıza kalıcı tedavi sunmaz. Çevrenizdeki sesli uyaranları ,konuşmaları, gürültüleri duymanız gerektiği gibi rahat duymanızı sağlayarak sözel ve işitsel iletişiminizi yeniden kurup geliştirmenize olanak sunar.
İşitme cihazı bu şikayeti olan kişilerde büyük oranda rahatlama sağlar.İşitme kaybınızla birlikte tam olarak duyulmayan sesler beyin tarafından algılanmadığı için zamanla bu sesleri unutmaya başlarsınız. “Duyuyorum ama anlamıyorum” şikayetiniz sesleri/ konuşmaları eksik duyduğunuzun ve bu sebeple unutulan kelimelerin/hecelerin olduğu anlamına gelmektedir. İleriki zamanlarda cihaz kullansanız dahi unutulan seslerin ve anlama yeteneğinin geri kazanılması çok zordur. İşitme cihazları, zamanla azalmış anlama yeteneğinizi geri getirmez, çünkü bu bilişsel bir süreçtir. Son teknoloji işitme cihazları, sesleri duymanız ve anlamanız için harcadığınız eforu azaltır ve beyne sağlanan destekle birlikte mevcut anlama yeteneğinizi maksimum seviyede kullanmanızı sağlayan çözümler sunar.
İşitme cihazlarınızı sabah kalktığınız zaman takıp gece uyuyacağınız vakte kadar banyo-duş gibi durumlar haricinde aktif olarak kullanmanız önerilmektedir.
İşitme, tıpkı görmek gibi çift taraflı bir beyinsel aktivitedir. Sesin yönü ve kaynağını belirlemek için çift taraflı işitebiliyor olmak çok önemlidir. Beyniniz, duyduğunuz sesleri iki taraftan alarak işlediği için çift taraflı dinleme sayesinde; seslerin kaynağını daha iyi belirler, uzaktaki sesleri daha rahat duyar, gürültülü ortamdaki konuşmaları daha net duymanızı sağlar. Böylelikle işitme cihazlarınızdan maksimum faydayı görürsünüz. Tek taraflı işitme cihazı kullanımında bir kulak ile yaptığınız dinleme ve anlama yükünü fazladır, çift taraflı işitme cihazı kullanımında ise her iki kulaktan gelen ve doğal yapıyı taklit ederek sunan işitme cihazlarınız sayesinde çok daha doğal ve rahat işitirsiniz.
Yaş, cinsiyet, işitme kayıplı kalınan süre, işitme cihazının kişiye özel bir şekilde iyi ayarlanabilmesi, işitme cihazlarını kullanma süresi vb. birçok etken alışma sürenizi etkiler. İşitme cihazlarını yeni kullanmaya başladıysanız bu süre 1-2 ay sürebilir. İşitme uzmanından yardım alarak hem cihaz kullanımı hem alışma süresindeki tüm zorlukların üstesinden gelebilirsiniz. İşitme cihazı kullanımıyla birlikte unutulan sesleri yeniden duymaya başladığınız için, duyduğunuz sesler en başta biraz rahatsız edici gelebilir.İşitme cihazlarınızı her gün düzenli kullanmak adaptasyon hızınızı arttıracaktır. Ayrıca son teknoloji işitme cihazlarının içinde bulundurduğu otomatik adaptasyon programları, kişinin günlük kullanımına bağlı olarak sesleri zamanla arttıracak ve adaptasyon sürecinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
X-ray görüntüleme sırasındaki yoğun radyasyon, MRI görüntüleme sistemlerinin yaydığı manyetik alan; işitme cihazlarınızın bozulmasına neden olabilir. Bu sebeple işlem öncesinde işitme cihazlarının çıkarılması önerilmektedir.
AVM, hastane, havalimanları vb. yerlerin girişlerinde bulunan dedektörlerin yaydığı radyasyonun işitme cihazları üzerine herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.
Bu durumlarda işitme cihazları oldukça fayda sağlar.Arka planda kişileri rahatsız eden gürültüleri azaltabilen işitme cihazlarımızın, arka plan gürültüsünü baskılama ve konuşma seslerini ön plana çıkarma yetenekleri kullandıkları platform özelliklerine göre değişmektedir. Detaylı bilgi ve işitme cihazlarımızı denemek için randevu talep ederek merkezimizi ziyaret edin.
Birçok işitme cihazı modelinde Bluetooth özelliği bulunur. Uçak personeli tarafından özellikle Bluetooth izni verilmediği sürece, iniş ve kalkış esnasında işitme cihazlarınızı kapatabilir veya uçuş moduna alabilirsiniz. Bu durum dışında işitme cihazınızı kullanmak için bir engel bulunmamaktadır.
İşitme cihazı kullanan bireyler B sınıfı sürücü belgesi alabilirler fakat ticari araç kullanmayacakları sürücü belgelerine işlenmektedir. İşitme kaybı yaşayan bireylerde bir kulak normal duyuyorsa işitme cihazı kullanılan kulakta işitme seviyesi 50 dB olmak şartıyla B ve F sınıfı sürücü belgesi alabilmektedirler. İşitme cihazı kullananlar A1, A2, C, D, E, G sınıfı sürücü belgesi alamamaktadır.
Genel olarak 6’lı işitme cihazı pilleri için fiyatlar 20,00 TL – 35,00 TL arasında değişiklik göstermektedir. İşitme cihazı pil fiyatları pilin markasına, istenen adede göre değişiklik göstermektedir.
İşitme cihazı seçimi işitme kaybı türünüze, kulak yapınıza, yaşam tarzınıza, kişinin istek ve beklentilerine göre işitme uzmanı ile beraber yapılır.
Günümüzde birçok işitme cihazı akıllı telefonlar ile entegre çalışmaktadır. İşitme cihazınızın markasının uygulaması içerisinde işitme cihazımı bul kısmından işitme cihazınızın lokasyonunu görebilirsiniz.
İşitme cihazınızı satın aldıktan sonra, reçete ile cihazın uygun olduğuna dair cihazı satın aldığınız merkezin hazırlayacağı evraklar SGK’ ya incelenmesi için teslim edilir. Bu rapor için gerekli prosedürler tamamlandıktan sonra, raporun geçerlilik süresi belirlenir. Raporun geçerlilik süresi yaklaşık 4 aydır. Reçetelerin geçerlik süresi ise yaklaşık 10 iş günü kadardır. Bu süreler boyunca satın alabilirsiniz.
İşitme kaybı oluşmuş ise içinde bulunan çevresel koşullara bağlı olarak yıllar içinde ilerlediği görülür.
Klinik işitme merkezindeki tüm İşitme cihazları toza dayanıklı ve su girişine karşı korumalıdır. Günlük yaşam durumlarında kullanılabilecek şekilde IP68 sertifikasıyla üretilmiştir. Burada önemli kısım işitme cihazlarınızı her türlü kimyasal sıvı (saç spreyi, ilaç, kozmetik ürünler vb.) temasından korumaktır. Banyo yaparken, abdest alırken cihazlarınızı çıkarmanızı tavsiye ederiz. Bu gibi işlemler sonrası kulağınızın kuruduğundan emin olmadan kullanmaya başlamayın.
Günümüzde birçok işitme cihazı ile telefon görüşmelerinizin rahatça yapabilir,online ders veya toplantılara da rahatça katılabilirsiniz.Klinik işitme merkezinde bulunan Phonak işitme cihazlarında daha fazla bağlantı seçenekleri de bulunmaktadır. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.
İşitme cihazları kablosuz bağlantı teknolojisi ile stereo kulaklıklara dönüşebilir ve rahatlıkl müzik dinleyebilirsiniz.
İşitme cihazı bu gibi durumlara ses terapisi ile fayda sağlar.Uğultu, gürültü, çınlama olarak da ifade edilen şikâyetler tinnitus olarak adlandırılmaktadır. Tinnitus şikâyetlerinin yaklaşık %80’ine işitme kayıpları da eşlik etmektedir. Öncelikle daha önce yaptırmadıysanız işitme testi yaptırmanızı öneririz. İşitme cihazları ve içerisindeki tinnitus programları, var olan tinnitusunuza kalıcı tedavi sağlamaz. Kullandığınız süre boyunca duyduğunuz uğultu-çınlama seslerini arka planda bırakarak diğer seslere odaklanmanızı ve böylece rahatlamanızı sağlar. Tinnitus programlarının etkili sonuç vermesi için; bu sesler, bir tinnitus terapisi eşliğinde uygun bir şekilde sunulmalıdır. İşitme testi ve tinnitus özellikli cihaz denemesi içinmerkezimize gelebilirsiniz. Tinnitus hakkında daha detaylı bilgi için tinnitus sayfamızı ziyaret edin
Tek taraflı işitme kayıplarına Phonak CROS B işitme cihazı uygulaması yapabilir. Çocuklar için de çocuk işitme cihazına takılabilir. CROS B uygulama, duymayan kulağınıza takılan ve verici-mikrofon görevi gören işitme cihazına gelen sesleri toplayıp iyi duyan kulağınızdaki alıcı-hoparlör görevi gören işitme cihazı aracılığıyla aktarıldığı sistemlerdir Merkezimizden randevu talep ederek CROS B uygulamayı kendiniz deneyebilir veya çocuğunuzun denemesini sağlayabilirsiniz.Eğer işitme uzmanı tarafından kemiğe implante sistem ve koklear implant ihtiyacı olduğu belirlenirse bu süreç hakkında da detaylı bir şekilde bilgilendirilirsiniz.
Bu şikayetin detaylı değerlendirilmesi için bir kbb hekimine gitmenizi tavsiye ederiz.
Elektrik süpürgesi gibi seslere rağmen uyanmaması Evin faklı odasından seslenildiğinde tepki vermemesi Kapı çaldığında tepkisiz kalması Genel olarak söylenenlere tepki vermemesi veya tutarsız tepkiler vermesi İnsan sesi veya diğer yabancı seslerin nereden geldiğini algılamaması Yaşıtlarından geç konuşması veya hiç konuşamaması Kelimeleri söylerken duraksaması Konuşmada ritm, ton ve vurgu bozuklukları Grup içinde çekingen davranma, kendini dışlanmış hissetme Televizyon, bilgisayar, tablet vb. araçları yüksek sesle izleme ihtiyacı Grup konuşmalarında zorlanması Okul başarısında düşüş
Doğumundan itibaren seslere tepki vermemesi Ani seslerde sıçrama, gerilme refleksinde bulunmaması Gürültülü ortamlarda uyumaya devam etmesi Ses kaynağına yönelimin olmaması İsmine ve aile bireylerine tepki vermemesi
İşitme cihazları işitme kaybını tedavi etmez. Ancak, işitme kaybının derecesine bağlı olarak, çocuğunuzun normal yaşıtları gibi dil becerisi kazanması ve okul hayatında başarılı olması için destek olan hayati öneme sahip bir araç konumundadır. Çocuğunuzdaki işitme kaybı medikal tedavi veya cerrahi müdahale ile iyileştirilemiyorsa, mevcut işitme kaybı kalıcıdır ve iç kulak (salyangoz) kaynaklıysa buna uygun işitme cihazları önerilir. İşitme kaybının seviyesi her bireyde olduğu gibi çocuklarda da, kaybının sebebine ve çevresel ortama bağlı olarak artabilir. O nedenle düzenli kontrol ve işitme testi yapılması önem taşımaktadır. Daha detaylı bilgi için merkezimizi ziyaret edebilir ve çocuklarda işitme kaybı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Kulak yolunun sürekli büyümesi, tek parça halinde olması ve kilitli pil kapağı gibi güvenlik önlemlerinin bulunmaması nedeniyle bu modeller 18 yaşından küçük kullanıcılar için uygun değildir. Kulak içi görünmeyen cihazlar, kişinin kulak izi alınarak kişiye özel yapılan cihazlardır. Bu süreç içerisinde, çocuklar için özel olarak tasarlanmış pediatrik işitme cihazları ve kulak kalıplarının birlikte kullanılması önerilmektedir.
Pediatrik işitme cihazları, fiziksel olarak daha dayanıklı kabin tasarımı, suya, tere, neme ve toza karşı daha fazla dayanıklılığı olan ve mümkün olduğunca küçük tasarımlı özel boynuz ile sunulur. Çocuğunuzun güvenliği açısından pil kapağı kilidi ve geniş bağlantı seçenekleri bulunur. Bunlarla beraber, işitme cihazının çalışıp çalışmadığını veya pil durumunu değerlendirmeniz için ışıklı bir uyaran da barındırır.
Pozitif olun Küçük çocuklar sizin davranışlarınızı örnek alacaktır. Çocuklarınıza işitme cihazları ile duyarak neler yapabileceklerini göstermeyi deneyin. Bir rutine bağlı kalın Özellikle küçük çocuklar rutinleri severler, bu yüzden işitme cihazlarının takılmasını günlük rutinlerinin bir parçası haline getirin. Dikkatini Dağıtın Eğer başka bir işle meşgul olurlarsa cihazlarını çıkartmaya fırsat bulamayacaklardır Pazarlık yapın Çocuğunuzun yaşı biraz daha büyükse “eğer televizyon izlemek/oyun oynamak istiyorsan cihazını takmalısın” gibi koşullu cümleler kurmanız ise yarayabilir. Akıllıca seçim yapın Birlikte yaparken keyif alabileceğiniz, ancak siz olmadan gerçekleşmeyecek aktiviteler seçin. Örneğin; beraber kurabiye yapmak gibi… Ayıcığa işitme cihazı takın Eğer çocuğunuzun çok sevdiği bir oyuncağı varsa oyuncağa da işitme cihazı takın ve taktığı için oyuncağa iltifatlar edin! Yardım isteyin Çocuğunuz ekipman ile ilgili sorun yaşıyor ise merkezimizi ziyaret ederek yardım isteyin.
Konuşmaya başlayabilir ve konuşması düzelebilir.İşitme kayıplı bir çocuğa işitme cihazının uygulanması ile sesleri algılaması, ayırt edebilmesi ve konuşmaya başlaması için zaman gereklidir. Duyduğu seslerin bir anlamı olduğunu ve çevresindeki olup bitenlerle ilişkili olduğunu öğrenmesi gerekir. Çocuğun dil ve konuşmayı kullanarak kendini ifade edebilmesi ve dinlediklerini anlayabilmesi, konuşabilmesi için işitsel-sözel terapiye ihtiyacı bulunmaktadır. İşitme cihazı kullanımı ve terapilerle birlikte çocuğun, yaşıtlarının dil becerilerini yakalaması hedeflenmektedir. Bu amaçla, 3. basamak hastanelerden (Üniversite veya Eğitim Araştırma Hastaneleri) alınacak işitsel rehabilitasyon raporu ile, işitme ve dil eğitimi veren özel rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz faydalanabilirsiniz.
İşitme kayıplı öğrencilerin sınıf uğultusundan, sesin yankılanmasından, öğretmen-öğrenci arasındaki mesafe gibi zorlu dinleme koşulları sebebi ile Roger mikrofon gibi bağlantı sistemleri ile desteklenmesini tavsiye ediyoruz. İşitme cihazları yeterli donanıma sahip olsa da bu bağlantı seçenekleri işitme cihazlarının performansını önemli oranda arttırır. Daha detaylı bilgi için bize ulaşın veya merkezimizi ziyaret edin.
Sağlık uygulama tebliği gereğince, koklear implant adayı olan bireylerin; işitme cihazlarından yarar görmediğinin 3 aylık kullanım sonrasında belgelenmesi gerekmektedir. Bu sebeple koklear implant adaylarının uygun işitme cihazı kullanması şarttır.
0 – 15 dB arası duyan çocuklarda herhangi bir duyma sorunu yoktur. 16 – 25 dB arası kayıplara minimal işitme kaybı diyoruz.Minimal işitme kayıplarında, çocuklar kulaklarını hafif tıkalı hisseder. Uzaktaki konuşmaları duymakta zorluk çekebilirler. Bu vakalarda kaybın ilerlememesi için işitme cihazı uygulanabilir. 26 – 40 dB arası duyma kayıplarını hafif dereceli işitme kaybı diye adlandırıyoruz. Konuşulanları genel olarak duysa da konuşmanın bazı yerlerini, kelime sonlarını ve bazı kelimelerin sesli kısımlarını duyamayabilir. Bu vakalarda genel olarak işitme cihazı kullanılır. 41 – 55 dB arası duyma kayıplarına orta dereceli işitme kaybı diyoruz. Bu tür kayıplarda çocuklar, konuşulanların yarısından fazlasını duymazlar. Kendi seslerini düzgün olarak algılayamazlar. Bu sebeple konuşma tonlamasında farklılıklar görülebilir. İşitme cihazı kullanımı şarttır. Kullanılmadığı takdirde işitme kaybı olan çocuğun kelime hazinesi kısıtlanacağı gibi, dil bozukluğu oluşacak, iletişim gücü zayıflayacaktır. Sosyal becerilerine ek akademik başarısı da olumsuz etkilenecektir. 56 – 70 dB arası duyma kayıplarına orta-ileri dereceli işitme kaybı denir. Bu aşamada duyma kaybı yaşayan çocuk, çoğu sesi duyamamaktadır. Erken tanı konmazsa çocuğun konuşma gelişimi tamamlanmaz. Güçlü işitme cihazları ile gerekli amplifikasyon sağlanmalıdır. Çocuk ayrıca konuşma terapisine de başlamalıdır. 71 dB’den ileri kayıplar ileri dereceli işitme kaybı olarak adlandırılır. Bu tür duyma kaybında çocuk hiçbir konuşmayı işitemez. İşitme cihazı takmaksızın iletişim kuramaz.